Štátna pôžička je najnižšia za 17 rokov

Pôžičky na finančný rok 2018-19 boli 24,7 mld. GBP, o 17,2 mld. GBP menej ako v predchádzajúcom finančnom roku, uviedol Úrad pre národné štatistiky.
 
Napriek tomuto poklesu bola suma ešte vyššia ako prognóza Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť minulý mesiac.
 
londýn

Ekonómovia sa domnievajú, že zníženie by malo dať vláde slobodu zmierniť úsporné opatrenia v poslednom desaťročí.
 
Čísla ukázali, že v marci naďalej výrazne rástli daňové príjmy, ale vyššie vládne výdavky predstavovali širší ako očakávaný deficit, najmä v dôsledku nákupu tovarov a služieb.
 
Štátny tajomník ministerstva financií Philip Hammond chce znížiť pôžičky na ekvivalent 2% ekonomického výkonu Spojeného kráľovstva. Požičiavanie v minulom roku bolo ekvivalentné 1,2%, čo dalo kancelárke nejakú extra výdavkovú miestnosť.
 
Šrot úsporu?
Pán Hammond v rozhovore s Výborom pre výber financií v stredu zopakoval, že do finančného roka 2020-21 by vláda mala použiť približne 27 miliárd GBP na celý rad možností.
 
Ale dodal: "Kým sa nám nepodarí vyriešiť problém Brexitu, nemyslím si, že by to malo zmysel pre bacuľaté pre jednu možnosť alebo inú."
 
Samuel Tombs, ekonóm Spojeného kráľovstva Pantheon Macroeconomics, povedal: "Kancléř by mal byť schopný vyradiť ďalšie úsporné opatrenia plánované na rok 2020-21 v rozpočte koncom tohto roka a splniť svoj cieľ."
 
Poslanec John McDonnell, Shadow Chancellor, povedal: "Toľko na odstránenie deficitu – niečo, čo nám konzervatívci povedali, že dosiahnu do roku 2015. Štyri roky a vláda v marci pridala ďalších 1,7 miliardy libier na deficit.

stavby
 
"Deväť tvrdých rokov úsporných opatrení zastavilo rast a posunuli deficity na plecia miestnych radcov, manažérov NHS a riaditeľov škôl."
Hoci hovoríme o úsporných opatreniach, faktom je, že vládne výdavky vzrástli z 650 miliárd libier v roku 2010 na 800 miliárd libier v tomto roku.